Rehabilitacja funkcji poznawczych

Efektywny i skuteczny trening funkcji poznawczych zależy od kilku kluczowych czynników. Niezależnie czy pracujesz nad sferą fizyczną, czy psychiczną – są one istotne. Zapraszamy Państwa do naszej Pracowni Psychologicznej, w której będą Państwo mogli poznać nowe techniki rehabilitacji i skutecznie poprawić komfort życia.

Uwaga! Naszą ofertę kierujemy również do pacjentów pocovidowych!

RehaCom – czym jest rehabilitacja funkcji poznawczych?

Komputerowa rehabilitacja funkcji poznawczych to jedno z efektywniejszych sposobów na zadbanie o sprawność intelektualną pacjentów. W Pracowni Psychologicznej doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w naszej placówce mogą Państwo skorzystać ze sprzętu RehaCom.

W naszej placówce mogą Państwo na samym początku dokonać oceny i diagnostyki funkcjonowania procesów poznawczych, w tym:

  • pamięci,
  • uwagi,
  • funkcji wykonawczych, pola widzenia oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Dzięki temu możliwe będzie nie tylko ocenienie sprawności intelektualnej, ale także dopasowanie narzędzia do Państwa potrzeb i oczekiwań!

Modułowa struktura RehaCom oraz fakt, że był tworzony przez wybitnych niemieckich terapeutów i psychologów sprawia, że rehabilitacja funkcji poznawczych jest nie tylko uniwersalny w zastosowaniu, ale także jego stosowanie zaskakuje swoją efektywnością i skutecznością. Nowoczesna
metodyka rehabilitacji RehaCom jest atrakcyjna zarówno dla terapeuty, jak i dla samego pacjenta. Dlaczego? Ponieważ pozwala indywidualnie dopasować trening funkcji poznawczych do potrzeb Klienta, a równocześnie terapeuta może skutecznie przeprowadzić sesję, aby zwiększyć jej efektywność.

RehaCom to sprzęt, który w pracy wykorzystuje eye-tracker, Panel Rehabilitanta, podpory pod brodę dla pacjenta, urządzenia sterujące (np. mysz, klawiaturę). Dzięki skorzystaniu z tego narzędzia możliwe jest:

  • indywidualne dopasowanie parametrów do potrzeb pacjenta,
  • budowanie indywidualnych zestawów treningowych,
  • regularne sprawdzanie postępów poprzez analizy i raporty.

Kto może skorzystać z rehabilitacji funkcji poznawczych?

Rehabilitacja funkcji poznawczych RehaCom składa się z kilka obszarów oceny. Są to:

  • uwaga (np. zdolność reagowania, czujność, selektywność i podzielność uwagi, operacje
    wzrokowo-przestrzenne),
  • pamięć (np. pomięć robocza, zapamiętywanie, strategie pamięciowe),
  • funkcje wykonawcze (np. myślenie logiczne, planowanie),
  • pole widzenia (np. eksploracja wzrokowa, spostrzegawczość),
  • koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Aby pacjent mógł skorzystać z tej techniki rehabilitacji, kluczowe jest wcześniejsze wskazanie konkretnych deficytów poznawczych i równocześnie określenie obszarów, które zachowały swoją sprawność. Działanie to jest możliwe dzięki systemowi oceny, który umożliwia prawidłową identyfikację możliwości i deficytów poznawczych u Klienta. Co więcej, moduł ten pozwala dobrać odpowiednią formę i zakres treningów.

Zatem, kto może skorzystać z treningu funkcji poznawczych? Rozwiązuje on problemy natury:

  • neurologicznej: trening kierowany jest do pacjentów po urazach mózgu,
  • geriatrycznej: kierowany do osób, u których obserwuje się obniżenie zdolności myślenia, zapymiętywania (demencja),
  • psychiatrycznej: depresja, schizofrenia,
  • pediatrycznej: zaburzenia uwagi, koncentracji, przetwarzania informacji, problemy z czytaniem u dzieci od 6 roku życia,
  • inne: dla osób z chorobą alkoholową, pacjentów pocovidowych (zmagających się m.in. z „mgłą pocovidową”) i wszystkich, którzy pragną mieć lepsze życie codzienne.

Jak przebiega trening funkcji poznawczych RehaCom?

Trening funkcji poznawczych przebiega w kilku krokach. Na samym początku dokonywana jest ocena stanu pacjenta. RehaCom składa się z dziewięciu modułów, które umożliwiają skuteczną i rzetelną ocenę. Wyniki uzyskane przez pacjenta porównywane są do wyników osób zdrowych tej samej płci i w tym samym wieku. Na podstawie tych rezultatów dobierany jest odpowiedni trening funkcji poznawczych. Moduły charakteryzują się zróżnicowanymi poziomami trudności, dzięki czemu możliwe jest skuteczne dopasowanie. Co więcej, każda sesja terapeutyczna może być zmodyfikowana do potrzeb pacjenta (pod kątem długości sesji, liczby zadań i szybkości pracy).

Co więcej, narzędzie RehaCom może być z powodzeniem wykorzystywany przez pacjentów w warunkach domowych. Pacjent wraz z narzędziem otrzymuje indywidualnie dobrany plan treningowy od terapeuty. Wykonywanie zadań nie tylko zwiększa efekty rehabilitacji, ale także poprawia funkcjonowanie pacjenta w środowisku.

Korzyści ze stosowania RehaCom

Ta metodyka rehabilitacji ma wiele korzyści zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty. Nasi Klienci cenią RehaCom za:

  • komfortowy i efektywny tryb pracy,
  • poprawę jakości życia i sprawności intelektualnej,
  • łatwość obsługi sprzętu,
  • przyjazny i mobilizujący interfejs.

Narzędzie rejestruje kroki pacjenta na bieżąco, dlatego otrzymywane analizy i raporty są kompletne, co przekłada się na możliwość modyfikowania treningów i dostosowywania ich do bieżących potrzeb.

Mają Państwo dodatkowe pytania?